English competition (February 2013)

First things first, I don´t even know how I found the building where the competition was held. Knowing myself, I just knew I would end up in random part of Ostrava, but thanks to some miracles and dark magic I made it. The greatest challenge of the day was completed, then. Now there was "only" the competition. SPOILERS: I didn´t win.
At the first part of competition we were supposed to listen to a dialogue and fill in the gaps in the text. It was hard not to laugh; after so many listening exercises in school, this part was really easy for me. It built me some self-confidence, and thank god for that, because at the beginning I had butterflies, wasps and beetles in my stomach.
In the second part of the competition they were testing our speaking skills, which meant we were going to a classroom one by one, and it took way more time than it should have in my opinion. I would have died of boredom for sure if it wasn´t for one guy (complete stranger, by the way) who asked me how well I´d done so far. This started quite an interesting conversation, and more and more people were getting involved in it. At the end, we formed a party of six people, not knowing each other in the slightest and chatting like best friends.
When I was told to go to the classroom, instead of saying "at last", I said "Damn. I´ll be right back, guys". It is funny how priorities change, I would have rather kept talking with my new friends than participate in the competition.
Well, after a while I reminded myself why I was there in the first place and began to concentrate on English. The speaking part was actually fun and worth the long wait, as one of jurors was a native speaker. His articulation was so perfect I can´t even describe it. I realized that no matter how hard I try I will never be as good as him. I talked for a while about a subject I´d selected by random, I think it was something like "My school and my home".
I would like to point out one thing here, the competition was really poorly organized and we had to figure everything out by ourselves. So that is why my party charged me with secret mission to spy out if there was going to be third part and if so, what should we expect. Ultimately I succeeded. Yes, the third part was coming, and it was going to be conversation of two people on random subject. So basically it was second part all over again, with additional waiting time. Good for us, we had more time to discuss everything from Red Dwarf to Shakespeare.
The third part was going nicely, as I was paired with a girl who was a member of our party. We just switched from Czech to English and talked about "Relationships on the internet". Who thinks out these subjects?! Anyway, we did our best and once we were done, we hurried to return to our buddies.
After everyone had gone through third part, we were asked to wait some more so they could compare our performances and declare the winners. Great! I would probably be grinding my teeth to dust by now, but luckily I had my party to chat with and kill some time.
So yeah, it was nice experience. I tested my English skills, met a native speaker, didn´t have to go to school and most importantly met new awesome people... In short, this day I leveled up.

Jakub Rais, student of 2. A

Vyhlašování výsledků školního kola olympiády v angličtině
v internetové kavárně našeho gymnázia (únor 2013).

Anglická soutěž (únor 2013)

Na úvod bych chtěl říct, že nemám tušení, jak jsem se dostal na místo konání. Znám se a věděl jsem, že pravděpodobně skončím v totálně náhodné části Ostravy, a jenom pomocí zázraků a černé magie jsem se v pořádku dostal na místo. To nejtěžší bylo za mnou, teď už jenom zvládnout tu soutěž. Zkazím vám překvapení a rovnou řeknu, že jsem nevyhrál.
V první části jsme poslouchali dialog dvou lidí a vyplňovali mezery v textu, který jsme dostali. Bylo těžké se nesmát; takových cvičení jsem absolvoval kopy, a tak první část pro mě proběhla naprosto hladce. Získal jsem nějaké to sebevědomí a díky bohu za to, protože jsem se třásl jak osika s Parkinsonovou chorobou.
Pak přišla druhá část, ve které jsme měli mluvit. Po jednom jsme chodili do místnosti vyhrazené ke zkoušení, ale čekání bylo příšerně dlouhé. Asi bych umřel nudou, zachránilo mě však něco nečekaného. Jeden kluk, úplný cizinec, se mě zeptal, jak jsem si vedl. Rozpovídali jsme se a do naší debaty se přidávalo čím dál více lidí. Nakonec jsme vytvořili partu šesti lidí, kteří se navzájem nikdy neviděli, a přesto si povídali, jako by se znali od nepaměti.
Přišla chvíle, kdy jsem měl do místnosti jít já, ale já místo "konečně" řekl "kruci, hned jsem zpátky". Je srandovní, jak se priority rychle mění, radši bych kecal se svými novými kamarády, než abych soutěžil.
No tak jsem si dal pár facek a připomněl si, že jsem tu kvůli angličtině. Konverzační část byla překvapivě zábavná a stála za to čekání, jeden z porotců byl totiž rodilý mluvčí. Tak čistý přízvuk jsem snad ještě nikdy neslyšel. Ať se budu snažit sebevíc, tomuhle se nikdy nevyrovnám. Tak jsem chvíli povídal o náhodně vybraném tématu, něco jako "Moje škola a domov".
Bohužel soutěž měla jednu vadu na kráse a tou byla organizace. V budově vládl zmatek a my si museli všechno zjistit sami. Byl jsem partou pověřen, abych vyzkoumal, jestli bude i třetí část a co od ní máme čekat. Má špionážní mise byla úspěšná: dozvěděl jsem se, že třetí část se opravdu koná a že v ní budeme mít dialog ve dvojicích. Takže v podstatě jsme opakovali druhou část a zase čekali. No tak co, měli jsme dost času na diskuzi, probrali jsme všechno od Červeného trpaslíka po Shakespeara.
Já byl v páru s jednou holkou z naší party. Nebylo nic snadnějšího než přepnout z češtiny do angličtiny. Měli jsme si povídat o "internetových seznamkách". Bože, kdo ta témata vymýšlí?! Vydali jsme ze sebe to nejlepší, a když jsme byli hotovi, rychle jsme se vrátili ke svým kamarádům.
Poté, co všichni prošli třetí částí, nás organizátoři požádali, ať počkáme na výsledky. Super, zase čekání! V tuhle chvíli bych asi vzteky drtil zuby na prach, ale s partou mi čas naštěstí běžel rychle.
Abych to shrnul, ten den se povedl. Otestoval jsem své schopnosti v angličtině, potkal jsem rodilého mluvčího, nemusel jít do školy a hlavně jsem se seznámil s novými lidmi… Dnes jsem postoupil na další level.

Jakub Rais, student 2. A

Vyhlašování výsledků školního kola olympiády v angličtině
v internetové kavárně našeho gymnázia (únor 2013).

Vyhlašování výsledků školního kola olympiády v angličtině
v internetové kavárně našeho gymnázia (únor 2013).