Naše studentka Ruth Virokrio z Keni

"Ptej se sám sebe: Můžu tomu dát víc? Odpověď obvykle zní: Ano."
(Paul Tergat, keňský běžec, dvojnásobný olympijský medailista, patnáctinásobný mistr světa)

S fenomenálním keňským běžcem Paulem Tergatem jsem se osobně setkal na atletickém závodě v Praze v září 2002. Po závodě na 10 km v centru Prahy, který vyhrál, mi věnoval z tohoto běhu své startovní číslo, na které se podepsal. Velmi jsem si tohoto suvenýru cenil. I tato příhoda měla vliv na to, abych v učitelském sboru v roce 2007 podpořil nápad adoptovat v Keni malou dívku jménem Ruth. Po probrání všech závazků, které jsou s adopcí spojené, jsme se ve sboru rozhodli, že ano.
Keňa je chudou, silně katolickou zemí ve východní Africe. U nás je známá především svými národními parky, díky kterým již mnoho Čechů tuto zemi navštívilo. Keňu ve světě ale hlavně propagují keňští běžci z Velké příkopové propadliny, která se Keňou táhne od severu na jih. Keňští běžci jsou nejlepší na světě. Za vydělané peníze z atletických mítinků stavějí školy, kupují půdu, dobytek a živí početné příbuzenstvo. Toto počínání ale ani zdaleka nestačí, aby se všichni Keňané vymanili z chudoby a měli přístup ke vzdělání.
Z tohoto důvodu již pět let podporujeme naši Ruth. Částka, kterou jí jednou ročně zasíláme, aby mohla studovat, vychází na našem gymnáziu 50,- Kč na jednoho studenta, učitele či zaměstnance.
Náš příspěvek pro Ruth není o vytváření sociální invalidity pro lidi z chudých zemí. Tento pojem často používají ti, kteří tvrdí, že zaostalé země třetího světa si musí pomoci samy a že Evropa či Amerika mají v současnosti dost svých starostí. Náš příspěvek je naprostou maličkostí, která může mladému člověku, žijícímu cca 13 000 km od Ostravy, zajistit na začátku jeho života lepší budoucnost.
Studenti našeho gymnázia vytvořili spolu s učiteli angličtiny v prosinci 2012 z dopisů, které nám Ruth od roku 2008 zaslala, tzv. zrcadlovou knihu. Seznámit se s ní můžete pod tímto článkem. V dopisech od Ruth jsem zcela nezaslouženě oslovován pouze já. Oslovení však patří všem studentům a pracovníkům Gymnázia EDUCAnet v Ostravě. Já jsem pro spojení s Ruth pouhou kontaktní osobou.
Máte-li zájem se o Keni dozvědět více, doporučuji k přečtení knihu "Běhání s Keňany" od anglického spisovatele Adharananda Finna (Mladá fronta, Praha 2012).

Marek Šimoňák, ředitel školy
 
 
 
 

Zrcadlová kniha

Překlad zaslaných dopisů od Ruth provedli studenti napříč ročníky


Drahý Marku Šimoňáku,
jak se máte? Doufám, že dobře. U nás je oblačno, a jaké máte počasí u Vás? Chci Vám říct, že jsem moc šťastná a děkuji Vám za věci, které jste mi poslal, a také za to, že mě podporujete. Až budu velká, chtěla bych být učitelkou, abych pomohla své matce.
Ve škole se mi daří velmi dobře, mé nejoblíbenější předměty jsou matematika a angličtina a moje nejoblíbenější hra je fotbal. Nejraději hraji v obraně. Až budu dospělá, chci se stát učitelkou, abych pomohla jiným dětem.
Po škole chodíme na procházky po okolí. Chci Vám říct, že mi přinášíte štěstí a snad uspěji ve zkoušce, kterou dělám 9. listopadu 2012. Poté se budu nadále vzdělávat, abych se dostala na střední školu. Bůh Vám žehnej, Marku.

Srdečně zdraví
Ruth Virokrio
Keňa, Nairobi
30. listopad 2012

Ruth v roce 2012


Drahý Marku,
posílám mnoho pozdravů ode mě a mé rodiny. Všichni se máme dobře – mí sourozenci i mí rodiče. Jsem velmi vděčná za podporu a vše, co pro mne děláte.  Díky Vám se pořád směju a jsem ráda za každou vteřinu svého života a oslavuji každý den. Vděčím Vám za to, že jsem mohla vstoupit do světa vzdělání.  Moje rodina vám také velmi děkuje za poskytnutí studia, materiálů a také za uhrazení školného. Posíláme Vám a celé vaší rodině modlitby, aby se Vám dařilo.
Velice se snažím a opravdu tvrdě pracuji, abych dosáhla svého cíle – být doktorkou. Doufám, že mě budete podporovat až do doby, kdy tohoto cíle dosáhnu. Slibuji vám, že budu pracovat velmi tvrdě, aby mé konečné zkoušky na základní škole dopadly dobře a abych už příští rok mohla chodit na střední školu. Modlím se k Bohu, abyste mě nadále podporovali v mém vzdělání. Jak jsem psala, slibuji, že se budu moc snažit.
Posílám pozdravy pro celou rodinu, mějte se krásně a užijte si prázdniny.

Pa, Ruth Virokrio
Keňa, Nairobi
30. srpen 2012

Ruth v roce 2011

 

Drahý příteli, Marku Šimoňáku,
já i má rodina Vás srdečně zdravíme. Doufám, že se máte dobře. Jen Vás chci informovat, že je všechno v pořádku a že je naše škola přes Vánoce zavřená.
Vánoční prázdniny trávím doma. Ráda bych od Vás dostala nějaký dárek. Přála bych si sváteční oblečení a také školní uniformu, protože ta, kterou nosím nyní, je roztrhaná. I přesto jsem ve škole spokojená. Bohužel se mi nepodařilo složit jednu zkoušku. Mohu Vám však slíbit, že se příště budu více snažit, abych si splnila svůj sen.
Rovněž jsem velmi vděčná za podporu vzdělání, kterou jste mi poskytli. Modlím se, aby Vám a Vaší rodině Bůh nadále žehnal a abyste na mě pamatoval v budoucnu. Má rodina Vám také děkuje za podporu, kterou mi dopřáváte. Přeji Vám hezké Vánoce a modlím se za Váš úspěšný vstup do nového roku. Pojďme se všichni těšit na Nový rok.

Pa, Ruth Virokrio
Keňa, Nairobi
19. prosinec 2010

Ruth v roce 2010

Milý Marku,
jak se máte? Doufám, že se vám a vaší rodině daří dobře. Já se mám fajn, jsem zrovna ve škole. Daří se mi dobře, ale musím vám něco říct. Měla jsem trojku, ale teď jsem se zhoršila a mám čtyřku. Příští rok budu pracovat tvrději, abych si to opravila. Mám tady nejlepší kamarádku a dalších šest kamarádů. Děkuji vám za oblečení, knihy, sešity a tašku, co jste mi poslal. Jsou moc krásné a velmi vám za ně děkuji. Doufám, že se za mnou někdy přijedete podívat do Keni. Přála bych si, abyste přijel i se svou rodinou.
Ať se Vám a Vaší rodině ve všem daří.

Mějte se krásně, Ruth Virokrio
Keňa, Nairobi
20. červenec 2010


Ruth v roce 2010

 

Drahý Marku Šimoňáku.
Jak se máte? Doufám, že se Vám vede dobře. Pozdravuji Vás já i celá moje rodina. S radostí Vám píši, že jsem 3. března 2010 dokončila školu. Děkuji Vám za vaši velkou podporu. Můj život se zlepšil díky Vám, protože jsem se modlila a doufám, že mě budete nadále podporovat. Skutečně mi to změnilo život a zjistila jsem, že tu není nic nemožné, když se snažíte. Na rozdíl od minulého roku jsem se dost zlepšila, ale dalo mi to dost práce. Teď vím, že mám důvod tady být. Tím, že podporujete mé vzdělání, mi umožňujete posunout mé schopnosti na lepší úroveň. Sním, že se v budoucnu stanu zdravotní sestrou. Teď jsem doma, protože mám jarní prázdniny. Měla bych chodit do prázdninové školy, kterou ale nejsem schopna navštěvovat, protože na to nemám peníze. Slibuji, že na sobě budu tvrdě pracovat navzdory všem okolnostem. Modlím se, aby nás Bůh udržel naživu. Navíc se modlím, aby Vám Bůh ve všem požehnal.

S pozdravem
Ruth Virokrio
Keňa, Nairobi
7. duben 2010

Ruth v roce 2010

 

Milí přátelé,
jak se máte? Já doufám, že dobře. Moje rodina a známí Vás pozdravují. Máme se všichni skvěle. Obzvlášť já jsem šťastná z toho, jak se naše situace zlepšila. Teď vím, že nic není nemožné, a slibuji vám, že se budu hodně snažit. Věřím, že mi Bůh pomůže splnit můj sen stát se doktorkou. Naučila jsem se, že pilná práce se vždycky vyplatí. Děkuji vám za neustálou podporu v těchto těžkých časech a modlím se za to, abyste pokračovali v mé podpoře. Doufám, že to nevzdáte. Ať Vás po zbytek Vašich životů provází Bůh. Každý den se za Vás modlím, děkuji Vám za to, že jste tak úžasní. Zrovna mám jarní prázdniny a doufám, že Vaše štědrá pomoc vydrží.

S pozdravem
Ruth Virokrio
Keňa, Nairobi
31. březen 2010

Ruth v roce 2010

Drahý příteli, Marku Šimoňáku.
Zdravím Vás jménem Božím. Nejprve bych Vám ráda poděkovala za dlouhodobou podporu mého vzdělání. Snažím se velmi pilně studovat, abych si mohla splnit svůj sen, stát se v budoucnu doktorkou. Ráda bych Vám sdělila, že mám dva bratry a dvě sestry, kteří ještě navštěvují základní školu. Moje nedávné studijní výsledky nebyly nejlepší, ale přesto stále věřím, že se mohu zlepšit. Především mě velice těší Vaše stálá podpora, a to nejen mého vzdělání, ale mého života jako takového. Nyní mám Vánoční prázdniny plné radostných událostí a oslav. Jedna z mála věcí, které si přeji, je zimní oblečení. Studium není jednoduché, ale vážně slibuji, že se budu snažit a že se polepším tak, abych mohla jednoho dne překvapit celý svět. Přeji se stát osobou, která by byla schopna pomoci svým sourozencům, celé své rodině a především si přeji, abych Vám mohla oplatit Vaši štědrost. Kéž Vás Bůh nadále opatruje, abyste mě mohl podporovat.

Já, Ruth Virokrio, Vám velice děkuji za Vaši stálou podporu v mém vzdělání a životě.
Ruth Virokrio
Keňa, Nairobi
10. prosinec 2009

 Ruth v roce 2009

Drahý Marku,
ráda bych Vás pozdravila a popřála Vám mnoho božího požehnání. Tento školní rok byl úžasný, a to hlavně proto, že se mi povedlo dostat se na novou školu, na které již zůstanu po celé své studium. Mé rodině se také daří velmi dobře. Můj bratr a dvě sestry se těší na Vaši pomoc, která by jim umožnila dále studovat. Obdivují to, jak mi pomáháte, a proto doufám, že se rozhodnete podporovat i je.
Tak či tak, já, Ruth Viroko, Vám zůstávám nadále velmi vděčná, jelikož jste mi dal naději na úspěch v mém budoucím životě. Často se modlím k Bohu, aby mne ochránil od všeho zlého a pomohl mi dosáhnout mých životních cílů, kterými je složení zkoušky K.C.P.E., úspěch na střední škole a v dalším studiu. Velmi si přeji, abych se jednou stala člověkem, který dokáže pomoci nejen své rodině, ale i celému svému národu tím způsobem, jakým mi je pomáháno v současnosti.
Rovněž se modlím za Marka Šimoňáka, který mi velmi pomohl ve studiu. Kéž Vás všemocný Bůh nadále opatruje a pomáhá Vám při každé Vaší činnosti tak, jako Vy pomáháte mně. Snad mne budete podporovat i po ukončení školy. Bůh Vám žehnej.

Ruth Virokrio
Keňa, Nairobi
14. srpen 2009Moji milí přátelé,
já a mí rodiče Vám posíláme srdečné pozdravy. Mám se skvěle. Ráda bych využila tuto příležitost, abych vám poděkovala za všechno, co pro mě děláte. Jsem za Vaši pomoc opravdu vděčná a modlím se za to, abych díky Vám mohla pokračovat ve studiu až do samého konce. Mým snem je studovat dost dlouho na to, abych prošla zkouškou KCPE.
Hodně se snažím a věřím, že se jednou dostanu na střední školu a později i na univerzitu a pak si najdu zaměstnání. Doma se nám daří, až na občasná hektická období. Některé dny se musíme obejít bez jídla. Nemůžu si kupovat oblečení, nemohla bych pak dál studovat. Přesto Vám slibuji, že se studia nevzdám, ať už jsou překážky jakékoli. Kdybych totiž přestala, znova bych takovou šanci nikdy nedostala. Kéž vám Hospodin požehná za Vaši neúnavnou pomoc, kterou poskytujete mně a mojí rodině!

Vaše kamarádka Ruth Virokrio
Keňa, Nairobi
17. duben 2009

 Další informace o Ruth naleznete na webu našeho gymnázia z období 2006 - 2012 - více zde.