Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla!
 
(… a letošní divadelní sezóna se blíží do finále!)

Právě se nacházíme v ostravském Divadle Petra Bezruče – momentálně je sedm hodin večer 29. května 2013, ale to nemění nic na tom, že se spolu vrátíme o necelých třicet let zpátky.
Píše se rok 1984 a soudruh Winston Smith – úředník, který žije v Londýně neboli fiktivní Oceánii – pracuje na Ministerstvu pravdy. Jeho prací je plnit cíle Ministerstva "pravdy", spočívající v upravování minulosti dle obrazu svého – například pozměňováním starých čísel různých novin.
Zde se musí každý podřídit absolutní diktatuře, tudíž musí dodržovat přesná pravidla – v tomhle případě se zcela oddat tzv. Velkému bratrovi. Neexistuje zde absolutně žádný soukromý život, jelikož každého občana Oceánie přísně sleduje a kontroluje Velký bratr v podobě mnoha nadšenců diktátorského režimu. Nikdo nesmí vyjadřovat své upřímné názory. Pravidly, již zmíněnými v nadpise, se musí řídit absolutně každý občan, neexistuje výjimka. Kdo poruší jakékoliv z pravidel, je obviněn z ideozločinu a setká se s tzv. Vaporizací – kompletního zničení člověka různými způsoby.
Winstonovi začne brzy hrozit něco podobného. Začne si psát vlastní deník, ve kterém pochybuje o zavedení řádu, a píše proti Straně – začíná ji nenávidět. K tomu všemu se Winston navíc zamiluje to své záhadné kolegyně Julie. Bohužel Ideopolicie vyčkává naprosto všude – když si někoho všimne, dostane ho - a Winston není výjimka.
Chtěl bych za tyto bezmála tři hodiny drastického, temného a především pro mne překvapivě psychicky vyčerpávajícího příběhu poděkovat režiséru Janu Mikuláškovi a všem hercům, kteří se v tomto divadelním zpracování světového románu – od slavného anglického a překvapivě přesně předvídajícího spisovatele a novináře George Orwella – angažovali.

Martin Hýža, student 1. A