Studentská konference na téma "Češi v exilu" (středa 2. a čtvrtek 3. duben 2014, Gymnázium Olgy Havlové v Ostravě-Porubě)

Ve dnech 2. a 3. dubna se uskutečnila na Gymnáziu Olgy Havlové studentská konference sdružení PANT, které jsem se mohl zúčastnit i já s ostatními vybranými studenty 1. a 2. ročníku našeho gymnázia a s paní profesorkou Kurillovou, která se podílela na programu konference. Spolu s námi byli účastníky i studenti z mnoha gymnázií z celé republiky. Stejně jako další akce PANTu i tato byla zaměřena na dějiny 20. století a nesla název "Češi v exilu".
Program konference byl jako vždy pestrý a velmi zajímavý. Obsahoval přednášky, besedy s pamětníky, promítání filmu a samozřejmě nechyběly mé oblíbené workshopy. Jedním z přednášejících byl publicista Adam Drda, který nám ve své úvodní přednášce objasnil význam slova "exil". Dalšími hosty byli Miroslav Skalický, Vilém Prečan nebo Ivan Binar. Mne osobně zaujala beseda s Miroslavem Skalickým - "Skalákem", který nám vyprávěl o svém životě ve vídeňském exilu. Jeho příběh mě zaujal hlavně proto, že byl i v tak těžké době dosti troufalý a odhodlaný vzdorovat režimu, a to nejen slovy, ale i činy. Velmi zajímavé byly také workshopy, které byly zaměřeny např. na Erazima Koháka a americký exil nebo na život české menšiny ve Vídni a významné osobnosti, které tady působily. Mě nejvíce zaujal workshop o Pavlu Tigridovi, jelikož si myslím, že tento člověk je bezpochyby nejvýznamnější osobností českého exilu.
Třešničkou na dortu celé zdařilé dvoudenní akce byl undergroundový koncert kapely "Velvet Underground Revival Band" pro všechny účastníky konference. Koncert se odehrál v hudebním klubu Barrák a absolutně neměl chybu. Z mého pohledu, co by hudebníka, nebudu hodnotit zpěv, jelikož ti, co tuto kapelu někdy slyšeli, vědí, o čem mluvím, ale chtěl bych vyzdvihnout jejich nadšení a zápal pro věc. Bavili kompletně celý klub a to je nejdůležitější. Určitě tuto kapelu velmi doporučuji těm, kteří ji nikdy neslyšeli, je to skvělý zážitek. A doporučuji také účast na dalších konferencích PANTu, jelikož nikdy nezklamou.

Jaromír Satke, student 2. A

Odkazy:
Sborník
Fotogalerie
 

Novinky


28. 06. 2014 | Novinky
Předávání vysvědčení v Monacu na Azurovém pobřeží


17. 06. 2014 | Novinky
Studenti mapují pamětní desky


15. 06. 2014 | Po škole
Informace pro studenty nastupujícího 1. ročníku


30. 05. 2014 | Po škole
Štěpánova divadelní anabáze


29. 05. 2014 | Po škole
Ústní maturita 4. A


23. 05. 2014 | Po škole
Přírodní vědy v jogurtu - video


19. 05. 2014 | Po škole
Motivation Video for Foreign Languages


17. 05. 2014 | Po škole
Přízraky – novodobá strašidla v Aréně


13. 05. 2014 | Novinky
Putovní výstava "Příběh Jana Zajíce"


11. 05. 2014 | Po škole
Edukační dny 2014


Novinky »