Konference Pětačtyřicátý. Konec války a nové Československo
(Gymnázium Olgy Havlové v Ostravě-Porubě, Komenského sady, Slezskoostravský hrad, Národní památník II. světové války Hrabyně, středa 29. - čtvrtek 30. duben 2015)
 
Dne 29. dubna jsem se společně se spolužáky zajímajícími se podobně jako já o moderní dějiny zúčastnil konference na Gymnáziu Olgy Havlové. Organizace byla tradičně pod taktovkou sdružení PANT, které ji připravilo ve spolupráci s Moravskoslezským krajem. Tématem této konference byly "Dotyky války v Moravskoslezském kraji". Téma bylo zvoleno u příležitosti oslav 70. výročí ukončení 2. světové války.
Celou konferenci zahájil Doc. PhDr. Jiří Pernes, který svou velmi poutavou přednáškou s názvem "Pětačtyřicátý a nové Československo" přiblížil všem zúčastněným tehdejší situaci. Po přednášce následovalo rozdělení zúčastněných studentů do tří skupin. Každá skupina se postupně vystřídala v každém ze tří předem připravených workshopů, které měly své vedoucí. Ve workshopu Josefa Märze jsme se zaměřili na události roku 1945 a na to, jak byly zprostředkovávány v době komunismu, s Jiřím Sovadinou jsme diskutovali o dobových fotografiích z dnů po osvobození v českých městech a s Petrem Šimíčkem jsme rozebírali obrazové materiály z dokumentu "Košický vládní program v obrazech", který byl publikován roku 1945. Posledním bodem konference bylo setkání s pamětníkem Luďkem Eliášem, kterému se podařilo přežít uvěznění v koncentračním táboře a dokonce i pochod smrti. Velice poutavě vyprávěl svůj životní příběh, ve kterém se snažil naší generaci přiblížit jak válku, tak i dobu osvobozování.
Osobně považuji konferenci za velmi zdařilou a poučnou, ostatně jako předchozí konference organizované sdružením PANT, a samozřejmě jsem potěšen, že mi bylo umožněno se akce zúčastnit. Tímto bych chtěl vřele doporučit účast na nadcházejících ročnících všem, kteří mají zájem o moderní dějiny a chtějí si dopřát nevšední studijní zážitek.

Jaromír Satke, student 3. A

 
Pětačtyřicátý - Konec války a nové Československo

Psal se 29. duben 2015 a já vstával s úsměvem na tváři. Vydal jsem se na cestu dalekou. Kde jsem to měl namířeno? Přeci na Gymnázium Olgy Havlové. Celý program studentské konference začal vyhlášením vítězů jisté soutěže, ale to je vedlejší.
Hned po již zmíněném ocenění, aneb zahřívacím kole, se účastníkům konference dostalo příležitosti si vyslechnout přednášku Pana Jiřího Pernese, který nám poutavě vylíčil situaci v Československu roku 1945. A musím říct, že to vzal opravdu od podlahy. Tedy že vyprávění začínalo nějakou řadu let předem, k lepšímu pochopení toho, co následovalo.
Po ukončení přednášky přišly na řadu přestávky, workshopy a oběd. Ovšem v programu se udělala i jedna změna. To spustilo novou dávku očekávání. Žádný film, ale rovnou pan Luděk Eliáš, skutečný pamětník, vězeň nacistických koncentračních táborů. Jeho projev nebyl tak dlouhý a vyčerpávající jako ten předchozí, ve skutečnosti byl krátký, ovšem to mu vůbec neodebíralo na síle myšlenky, kterou jeho slova nesla. Zbytek času se věnoval diskusi.
V teplý jarní den, 30. dubna 2015, ano, o den později, jsme se v rámci této konference setkali v Komenského sadech a zúčastnili se pietního aktu, vzdání úcty padlým vojákům. K vidění tam bylo opravdu mnoho, od pana Tomia Okamury až po starostu obce, ve které bydlím.
Další zastávkou byl Památník II. světové války v Hrabyni. Po prohlédnutí výstavy a vyfocení se u tanků či děl jsme se odebrali na oběd. Posledním místem, prakticky místem rozchodu, bylo centrum. Prohlídka "Pinďoura" (Pandur) a jiné současné techniky, ukázka osvobozeneckých bojů, výstava historické techniky na Slezsko-ostravském hradě, vše završeno ohňostrojem. Toto byly mé dny věnované výročí konce války.

Daniel Polach, student 2. A 
Speciální web k 70. výročí osvobození Ostravy