Setkání s pamětníkem Luďkem Eliášem k 71. výročí ukončení 2. světové války (úterý 3. květen, učebna výtvarné výchovy)

V úterý 6. května jsme zažili setkání s pamětníkem Luďkem Eliášem a jeho přednášku o vyhlazovacím táboře Auschwitz Birkenau a o holocaustu. Již od začátku jsem byl na tuto přednášku velmi zvědavý a zajímalo mne, o čem nám bude povídat. I když to byl vskutku pán, co už toho mnoho zažil, tak se toho vůbec nebál, hovořil s námi na rovinu a po zhlédnutí krátkého dokumentu od bývalého studenta naší školy začal rozebírat "jak to vše bylo". Byl jsem vděčný za někoho, jako je on, za někoho, kdo si prožil nejstrašnější zážitky, ale nebyl jimi zastrašen a spíše se jim dále do budoucna snaží předejít šířením povědomí o těchto strašných věcech. Všichni jsme už dříve měli informace o tom, co se v koncentračním táboře odehrávalo, ale dívat se do očí někomu, kdo tam doopravdy byl, tomu dávalo úplně novou úroveň.
A pak přišel čas na dotazy, a i když jich nebylo mnoho, tak nás všechny doopravdy zaujaly odpovědi. Pan Eliáš nám vyprávěl o jeho nejrůznějších osudových zážitcích, třeba jak unikl z Německa nebo o jeho šťastném znovushledání s bratrem a jeho "slečnou" (ze které se stala jeho manželka) - neboli jak on tomu říkal "Příběhy z červené knihovny". I přes tyto všechny momenty pro mě nejsilnější bylo, když na můj dotaz, jestli má pořád na ruce vytetované číslo, kterým se značili vězňové v Auschwitz, odpověděl tak, že nám ho ukázal... To bylo něco, co jsem doopravdy nečekal.
Nejen že jsme se dozvěděli velkou mnoho věcí, které bychom normálně neslyšeli, ale pak pan Eliáš začal rozebírat další otázku: "Proč?" - a to byla otázka pro nás pro všechny...

Petr Horák, student 1. A

 
Setkání s pamětníkem Luďkem Eliášem k 71. výročí ukončení 2. světové války
 
V rámci vzdělávacího dopoledne navštívil naši školu pamětník holokaustu Luděk Eliáš. Pochází ze Slaného nedaleko Prahy a narodil se roku 1923 - je mu tedy už 93 let! Tématem přednášky byl jeho život především mezi roky 1939 a 1945. Bylo obdivuhodné, že i tento obtížný úsek života dokázal převyprávět s nadhledem a humorem.
Luděk Eliáš je židovského původu, a přesto, že jeho rodina nebyla věřící, nevyhnula se nejprve perzekuci a později ani věznění v koncentračních táborech. Nejdříve byli vyhozeni ze škol nebo přišli o povolání. Později byli odvezeni do Terezína a nakonec do Osvětimi. Eliášovi rodiče zde zahynuli, on a jeho bratr ale měli štěstí a s koncem války přišlo i vysvobození.
Přednášce předcházel krátký dokument o holokaustu, který byl rovněž postavený na rozhovorech s Luďkem Eliášem.
Dopoledne bylo velmi zajímavé. Pan Eliáš nám ukázal, jak je důležité pozitivní a tolerantní smýšlení a posuzování lidí nikoli podle národnosti, barvy pleti nebo náboženského vyznání, ale podle toho, jací jsou.

Jiří Tomášek, student 1. A

 
Setkání s pamětníkem Luďkem Eliášem k 71. výročí ukončení 2. světové války

V úterý 3. května škola pořádala přednášku k 71. výročí ukončení 2. světové války - s hlavním hostem, pamětníkem panem Luďkem Eliášem, který nám řekl mnoho zajímavého o svém životě. Vyprávěl nám, co během 2. světové války zažil. Nutno zmínit, že pan Eliáš přežil jak Terezín, tak Osvětim. Při poslední části přednášky jsme měli možnost zeptat se na jakoukoliv věc, o které nebyla do té doby zmínka, čehož jsme se plně chopili. Jedna z otázek byla, jestli má pán Eliáš stále vytetované své číslo. Když si rozepínal rukáv, aby nám číslo ukázal, v celé učebně bylo najednou hrobové ticho. Jeden z nejsilnějších momentů tohoto dne.
Tato přednáška byla pro mě zatím nejzajímavější, přece jen taková příležitost poznat život člověka, který měl při vší smůle takové štěstí a přežil koncentrační tábory, nemáme každý den. V podání pana Eliáše si uvědomíte, jak malé problémy lidé dnešní doby řeší.

Kateřina Materová, studentka 1. A