Festival Jeden svět (čtvrtek 7. duben 2016)

Studenti naší školy se jako každoročně v dubnu zúčastnili festivalu dokumentárních filmů Jeden svět, který je pořádán nadací Člověk v tísni. Letos jsme si vybrali dva filmy se zcela aktuální tematikou – Můj džihád a Blízký daleký východ. První se zabýval problémem odchodů mladých muslimů, žijících v Belgii, do války pod vlajkou Islámského státu. Druhý se snažil nestranně přiblížit obrovský rozkol, ve kterém tkví současná Ukrajina, a to vstupy do každodenního života rodin žijících na východě a na západě Ukrajiny. Zde jsou úryvky z prací, které o filmech napsali studenti 4. ročníku v rámci semináře DZS.

V prvním dokumentárním filmu pro mě byla nejzajímavějším momentem ukázka sezení s mladým muslimem, který se kvůli své víře cítil v nesnázích. Tato část dokumentu probíhala ještě dostatečně brzy na to, abych byl v jistých předsudcích. K mému překvapení s tímto mladíkem, který se cítil "nebýt dostatečně muslimem", jednali velice rozumně a jejich argumenty zcela vyvrátily mé extrémistické předsudky. Mladíka pak imám Sulyaman spolu se svým kolegou přesvědčili, že hlavní myšlenkou není dodržovat Korán na slovo, ale být dobrým člověkem a dobrým synem.

Petr Sedláček, student 4. A
 
Nejvíce mě zaujaly příběhy maminek a jejich synů (film Můj džihád), kteří odešli a už se nevrátili. Jak se z normálního, hodného, chytrého chlapce stal úplně jiný člověk, který se změnil ze dne na den. Sám si to nedokážu vysvětlit.

Lukáš Streit, student 4. A

Jako nejvýraznější moment filmu Blízký daleký východ bych zde zmínil celkový kontrast západní části Ukrajiny, ve které lidé tvrdili, že je relativně klid, a východní části, kde je situace mnohem napjatější. V tomto snímku je zcela očividná nesmyslnost tohoto konfliktu, která vážně postihuje obyčejné lidi, kteří jsou mnohdy zmateni a nemají o dění, které se často odehrává v jejich bezprostřední blízkosti, téměř žádné informace.

Jaromír Satke, student 4. A

Na základě zhlédnutí filmu Blízký daleký východ bych se chtěla pokusit srovnat život a myšlení lidí na východě a západě Ukrajiny.
Ukrajinská krize je vnitřní konflikt mezi Ukrajinci na západní části Ukrajiny a Rusy na východní části Ukrajiny. Rusové podporují odtržení od Ukrajiny a přičlenění k Rusku, protože větší příklon k západní demokracii by pro ně mohl znamenat ztrátu vlivu, majetku a i svobody, kterou dnes jako menšina na Ukrajině využívají.
Naopak Ukrajinci v západní části podporují příklon k západním demokraciím a očekávají její pomoc při vstupu do EU a NATO. Velkým problémem Ukrajiny je obrovská míra korupce a vliv oligarchů na politiku země. Je to jeden z důvodů, proč západní demokracie aktivně nepodporují proces demokratizace na Ukrajině. Zároveň se obávají kroků Ruska – př. anexe Krymu, kdy se nikdo neodhodlal k aktivní vojenské podpoře.
Ukrajinci se stěhují za prací na západ od Ukrajiny, aby byli schopni uživit svoje rodiny z minimálních mezd, které zde dostanou. Na Ukrajině by ale žádnou práci nezískali i přesto, že jde ve většině případů o vysokoškolsky vzdělané lidi.
Neklid na Ukrajině v současné době politici nemají šanci uklidnit. Tato situace je výhodná pro Rusko, které nesouhlasí se vstupem Ukrajiny do NATO a snaží se tomu zabránit, jelikož by nad ní ztratili svůj vliv. Západ by na jednu stranu rád přijal Ukrajinu, ale zároveň nechce provokovat Rusko. Tento krok by mohl vyústit ve válku s Ruskem, a o to západ nestojí.

Veronika Čechová, studentka 4. A

Po zhlédnutí dokumentu Blízký daleký východ jsem si uvědomila, že se nemáme tak špatně jako lidé, co žijí ve východní Evropě. S jakým strachem musí každý večer usínat, zdali přímo do jejich domu nespadne bomba, nebo se bát o své blízké, jestli ještě vůbec žijí. Můžu říct, že tento dokument mi otevřel hodně oči a ukázal mi, že si musím vážit každé věci a každého dne stráveného se svými blízkými.

Natálie Daňková, studentka 4. A

Z obou filmů byl pro mne přínosnější první film Můj džihád. Hlavní informací, která mne překvapila, je počet mladíků, kteří se rozhodli jít bojovat. Je neuvěřitelné, že mladí muži (kluci), kteří jsou stejně staří nebo o pár let starší, jsou schopni a odhodláni odejít z domova a jít válčit, i když jsou si vědomi, že tam mohou zemřít - pro mne něco nepředstavitelného. V tomto filmu mne také zaujal muž imám Sulyaman a jeho snaha vymluvit rozhodnutí těchto mladíků, nabízet jim alternativy, v jakém smyslu by měli chápat islám… Dle návštěvnosti jeho "besed" a konzultací jsem usoudil, že je v tomto ohledu velmi úspěšný, což potvrdil i v jednom z rozhovorů s autorem dokumentu. Dále bych chtěl zmínit školu, kterou založil. V ní se snaží přivést děti na správnou cestu v pochopení islámu. Lidí jako Sulyaman je docela mnoho, ale i přes takový počet nejsou schopni vymluvit všem lidem jejich rozhodnutí v odchodu do války.

Matěj Jančák, student 4. A 
Blízký daleký východ.
 
 
Můj džihád.